Kardiologia - specjalista kardiolog Wojciech Zboiński

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem tel. 94 35 471 42 w godzinach otwarcia Centrum.


Oferta:

 

- konsultacje kardiologiczne

- badanie USG serca

- kwalifikacje do koronarografii i angioplastyk wieńcowych

- kwalifikacje do zabiegów poza sercowych z oceną ryzyka

- prowadzenie chorych po zawale serce

- prowadzenie chorych z wadami serca

- kwalifikacje do czynnego wysilłu fizycznego i uprawiania sportu.

 

Na czym polega badanie echo serca?

Badanie echo serca pozwala przedstawić na ekranie monitora obraz serca i naczyń krwionośnych uzyskany za pomocą ultradźwięków. Badanie to wykonuje się dla oceny morfologii serca, czyli jego obrazu anatomicznego oraz dla oceny jego pracy. Aparaty służące do wykonania badania umożliwiają obliczenie różnych parametrów służących ocenie stanu i pracy serca.

 

Przykładowy obraz uzyskany w badaniu echa serca

Przykładowy obraz uzyskany w badaniu echa serca

 

 

 

Kiedy potrzebne jest wykonanie badania?

O potrzebie wykonania badania echo serca decyduje lekarz kardiolog. Badanie to jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób serca, w tym: wad wrodzonych i nabytych, niewydolności serca, kardiomiopatii, nadciśnienia tętniczego - dla oceny jego powikłań, nadciśnienia płucnego, chorób dotyczących aorty, choroby wieńcowej, u chorych po zawale serca i w jeszcze wielu innych schorzeniach. Jest jednym z podstawowych badań służących do diagnozowania takich objawów, jak: szmery sercowe, duszność, niektóre rodzaje bólów w klatce piersiowej, omdlenia, niektóre rodzaje arytmii. Badanie echo jest również pomocne w trakcie leczenia choroby nowotworowej w celu uniknięcia lub szybkiego wykrycia sercowych powikłań chemio- i radioterapii.

Czego nie wykryje echo serca?

Badanie echo serca nie odpowie na pytanie: „czy mam chorobę wieńcową?”, ponieważ odpowiedź na to pytanie daje przede wszystkim rozmowa lekarza z pacjentem oraz inne badania diagnostyczne takie, jak test wysiłkowy lub koronarografia. Może natomiast wykryć powikłania choroby wieńcowej w postaci niewydolności serca, czy zawału.

Jak przebiega badanie?

Do badania pacjent(-ka) rozbiera się do pasa, a następnie kładzie na leżance na plecach lub na lewym boku. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną aparatu posmarowaną żelem w różne miejsca klatki piersiowej tak, aby uzyskać obraz serca w wymaganych projekcjach. W zależności od indywidualnych warunków fizycznych pacjenta oraz wykrywanych patologii badanie trwa zazwyczaj od 15 do 45 minut.

Czy badanie jest bezpieczne?

Badanie jest bezpiecznie i zasadniczo niebolesne. Niewielki ból może wystąpić jedynie na skutek dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej. Badanie można wykonywać również kobietom w ciąży.

Jak przygotować się do badania?

Nie są potrzebne szczególne przygotowania do badania. Należy jedynie zadbać o higienę osobistą i umyć się lub wykąpać.

 


Centrum Medyczne World Medica w Kołobrzegu oferuje szeroką gamę specjalistycznych gabinetów lekarskich.
Wybierz odpowiedni gabinet, by zapoznać się z jego szczegółową ofertą - zobacz pełną listę gabinetów


W przypadku pytań, prosimy o kontakt >> kontakt <<